Pikantna zupa z curry, papryką, kolendrą

Zupa z dyni doskonale sprawdza się w łagodnej wersji na słodko, choć wielu entuzjastów ma również jej pikantna wersja. W rozgrzewającej odsłonie z dodatkiem ostrej papryki, aromatycznej kolendry lub orientalnej pasty curry, dyniowy krem będzie idealny na jesienne dni.

ZUPA DYNIOWA Z PAPRYKĄ

Potrzebne składniki:

1 kg dyni

4 ziemniaki

2 marchwie

1 cebula

2 ząbki czosnku

3 szklanki bulionu warzywnego

1 czerwona papryka

1/3 papryczki chili

2 łyżki oleju

Zioła i przyprawy: świeżo zmielony pieprz, sól, zioła prowansalskie, świeży tymianek

Sposób przygotowania:

Dynie, marchew i ziemniaki czyścimy i obieramy ze skórki. Dynię przekrawamy na pół, wyciągamy miąższ z pestkami. Obraną cebulę i czosnek podsmażamy na oleju. Dodajemy startą marchew oraz posiekane w drobną kosteczkę ziemniaki. Całość smażymy jeszcze przez kilkanaście minut, po czym przekładamy do dużego garnka. Wsypujemy pokrojoną dynię i zalewamy bulionem warzywnym. Przyprawiamy, dodajemy posiekaną papryczkę chili oraz pokrojoną w paseczki czerwoną paprykę. Gotujemy do momentu aż wszystkie składniki będą miękkie. W razie potrzeby ponownie doprawiamy.

PIKANTNA ZUPA DYNIOWA Z CURRY

Potrzebne składniki:

1 kg dyni

Czerwona cebula

Litr chudego rosołu albo bulionu z warzyw

3 łyżeczki curry

1/3 łyżeczki ostrej papryki mielonej

2 łyżki masła

3 łyżki oliwy

Listki świeżej mięty

Sól i pieprz do smaku

Sposób przygotowania:

Oczyszczoną dynię kroimy w ćwiartki i wstawiamy do piekarnika rozgrzanego do 180 st. Pieczemy przez pół godziny do momentu aż zmięknie, po czym studzimy, obieramy ze skórki, usuwamy pestki, a pozostały miąższ miksujemy na jednolitą masę. Na maśle smażymy pokrojoną w paski cebulę posypaną mieloną papryką. W osobnym dużym garnku z rozgrzaną dynią podsmażamy pastę curry, zalewamy bulionem lub rosołem, dodajemy zmiksowaną dynię oraz podsmażoną cebulę. Gotujemy przez ok. 15 minut na słabym ogniu często mieszając. Dekorujemy liśćmi mięty.

ROZGRZEWAJĄCA ZUPA DYNIOWA Z KOLENDRĄ

Potrzebne składniki:

1 kg dyni

2 małe cebule

3 szklanki wywaru z kurczaka

1 łyżeczka mielonej kolendry

Kilka listków świeżej kolendry

1 łyżeczka ostrej papryki mielonej

2 łyżki oleju

Sól i pieprz do smaku

Sposób przygotowania:

Dynię obieramy, oczyszczamy z pestek, kroimy w kostkę i podsmażamy na oleju. Do rosołu wrzucamy wszystkie sypkie przyprawy i gotujemy przez 15 minut. Dodajemy podsmażoną dynię i gotujemy jeszcze przez 10 minut. Wsypujemy zeszkloną cebulę; całość dusimy przez kilka minut, a następnie miksujemy na gładki krem. Doprawiamy wedle Samku. Podajemy ze świeżą kolendrą.